7801 Deercreek Club Rd., Jacksonville, FL 32256

NEFAR Annual Award Winners

REALTOR® of the Year

1996—Russell Grooms

1997 – Charlene Perez

1998— Neil O’Donnell

1999 – Walter Williams

2000 – Roy Orren

2001 – Billie K. Motz

2002 – Eileen McVeigh

2003 – Kay Seitzinger

2004 – Phyllis Staines

2005 – Andre’ Le Gras Boutte’

2006 – Millie Kanyar

2007 – Linda McInnis

2008 – Stephanie White

2009 – Carol Zingone

2010 – Selby Kaiser

2011 – Linda McMorrow

2012 – Holly McMurry

2013 – Dane Leslie

2014 – Missi Howell

2015 – Diana Galavis

2016 – Gonzalo Mejia

2017 – Kim Knapp

2018 – Diane Cook

2019 – Charles “Ben” Bates

2020 – Michael Hodges

 

REALTOR® Associate of the Year

1996 – Marty Moore

1997 – Pat Jones

 

Property Manager of the Year

1996 – Vernon Dean

1997—Bryan Cantrell

1998 – Joan Sapia

1999 – Wendell Davis

2000 – Carole Martin

2001 – Michael Hodges

2002 – Wendy Brozino

2003 – Wayne Jones

2004 – Wendell Davis

2005 – Brenda Needham

2006 – Michael Hodges

2007 – Wanda Franklin

2008 – Brenda Needham

2009 – Terri Brown

2010 – Roger Perkins

2011 – Wanda Franklin

2012 – Nancy Maggiore

2013 – Tiea Vincent

2014 – N/A

2015 – N/A

2016 – Mario Gonzalez

2017 – Mike Collins

2018 – N/A

2019 – Jeanell Wilson

2020 – Philip Scarborough

 

Legislator of the Year or Elected Official of the Year

1996 – Steve Wise

1997 – Rep. Joe Arnall

1998 – Rep. John Thrasher

1999 – Sen. Jim Horne

2000 – Rep. Kelley Smith

2001 – N/A

2002 – Commissioner Brad Purcell

2003 – Rep. Ander Crenshaw

2004 – Rep. Jennifer Carroll

2005 – N/A

2006 – Rep. Audrey Gibson

2007 – Jim Overton

2008 – Lee Buck

2009 – Clay County Commission

2010 – John Crescimbeni

2011 – N/A

2012 – Angela Corey

2013 – Lori Boyer

2014 – N/A

2015 – N/A

2016 – N/A

2017 – N/A

2018 – N/A

2019 – N/A

2020 – N/A

 

Humanitarian of the Year or NEFAR Good Neighbor Award

1996 – Barbara Lester

1997 – William “Fritz” Sheffield

1998 – Eileen Blocker

1999 – Melissa Nelson

2000 – Judy Hicks

2001 – Judy H. Law

2002 – Maria Taylor

2003 – N/A

2004 – Joanne Gaudette

2005 – Charlotte Esarey and Teva Monroe

2006 – Penelope “Penny” Daily and William Vasana

2007 – Paul Gruenther and Carol Ann Benjamin

2008 – Donna Goedecke and Carol Ann Benjamin

2009 – Rosie Hetman

2010 – Don Mullinax, Mary L. Walker, Richard MacDonald, Paul Wilson

2011 – Sandi Wagner, Mary L. Walker, Joanne Gaudette, Judy Jones Davis

2012 – Ted Mello and Randy Brown

2013 – Andrew Bell

2014 – Gloria Vinson

2015 – Mario Gonzalez and Karen Swinson

2016 – Bill Sharp

2017 – Cole Slate and Tiffany Mayer

2018 – Jessica Harrison

2019 – Lorri Reynolds

2020 – N/A

 

Silent Angel Award

1996 – Shuri Speed

1997 – Betty Fisette

1998 – Bonnie Siecker

1999 – Adelva Johnston

2000 – Christine Lee Phillips

2001 – Ernie Roundtree

2002 – Holly McMurry

2003 – Sandy Holdren

2004 – Diane Moss

2005 – Bonnie Siecker

2006 – Hazel Tweedale

2007 – Carolyn Minor

2008 – Iris Clerc

2009 – N/A

2010 – N/A

2011 – Gonzalo Mejia

2012 – N/A

2013 – Donna Overman

2014 – N/A

2015 – Kim Sandberg

2016 – N/A

2017 – N/A

2018 – N/A

2019 – Joyce Roberts

2020 – N/A

 

Residential Member of the Year

1996 – Selby Kaiser

1997 – Robert Bossen

1998 – Clare Berry

1999 – Kathy Tinney

2000 – Kay Seitzinger

2001 – Russell Grooms

 

Commercial Member of the Year

1996 – Randy McNeal

1997 – John Winkler

1998 – Gerri Jones

1999 – Norman W. Gregory

2000 – Hobart Joost, Jr.

 

Primary Affiliate/Business Partner of the Year

1996 – Barnett Bank

1997 – Ryan & Marks

1998 – Les Loggin, Wally Conway

1999 – Lynn Klimp

2000 – Suzette Gray, Danny Parham

2001 – Dennis Rust, Chic Acosta

2002 – Curtis Ford, Gullett Title

2003 – BB&T

2004 – Sue Robinson

2005 – Sue Robinson

2006 – Roy Mahler

2007 – Andrew Bell

2008 – Carolyn McMoran

2009 – Andrew Bell

2010 – Franchesca Swierz

2011 – Don Mullinax

2012 – Mick Dolan

2013 – John David Adams, Jr.

2014 – Julie Koren

2015 – Janna Thomas

2016 – Lisa Andrews

2017 – Franchesca Swierz

2018 – Lisa Andrews

2019 – Melanie Coomer

2020 – Lee Osborne

 

Associate Affiliate of the Year

1996 – Debra Pataky

1997 – Tim Dooley

1998 – Garry Watson

1999 – Charlene Alexander

2000 – Carolyn McMoran, Roy Mahler

 

Special Services/ Dedicated Service Recognition/Special Recognition

1996 – Eileen McVeigh

1997 – Bob Ford, Less Loggins, Amy Snowden

1998 – N/A

1999 – Corey Mann, Erna Elton

2000 – Sandy Holdren

2001 – Kay Stalvey, Diane Ward, Jeanell Wilson, Mike McCray

2002 – Wally Conway, HomeBanc Mortgage Corp.

2003 – Bonnie Siecker, Teresa Campbell

2004 – Amanda Dandy, Mary Kay Engelking, Carol Hill

2005 – Erin Fortner, Cassie Browning

2006 – Carol Mikell, R.D. de Carle, Jennifer McLaughlin, Dianne Pittman

2007 – Cathy Whatley, Paul and Judy White

2008 – Vera Thrift

2009 – N/A

2010 – Carol Hill, Holly McMurry

2011 – N/A

2012 – N/A

2013 – Kim Knapp, Janna Thomas

2014 – Holly McMurry

2015 – Becky Williams

2016 – Diana Galavis, Holly McMurry

2017 – Don Mullinax

2018 – N/A

2019 – Lisa Andrews

2020 – N/A

 

Circle of Honor Award

1996 – N/A

1997 – Catherine Whatley

1998 – Russell Grooms

1999 – Dottie Hall, Dee Bumbarger

2000 – Sam Folds, Dan Jones

2001 – Wendell Davis, Selby Kaiser, Jim Morgan

2002 – Pete Dalton, Charles “Ben” Bates

2003 – Hope Bickerstaff Allenson

2004 – Gerri Jones

2005 – Pam Bingemann

2006 – Selby Kaiser

2007 – Carol Hill

2008 – Holly McMurry

2009 – Walter Williams

2010 – Paul Gruenther

2011 – Linda McMorrow

2012 – Audrey Lackie

2013 – N/A

2014 – N/A

2015 – Clare Berry, Eileen McVeigh, Rory Dubin

2016 – Janna Thomas

2017 – Carol Zingone

2018 – Sally Suslak, Gonzalo Mejia

2019 – Sharon Daniels

2020 – Sherry Davidson

 

Golden R Award

1996 – N/A

1997 – Wendell Davis

1998 – Eileen McVeigh, Pam Bingemann

1999 – Don Taylor, Peter Sapia

2000 – Bob Ransom, Bonnie Siecker

2001 – George Linville, William Glenn East

2002 – Pat Jones, Dee Bumbarger, Henry Rogers

2003 – Ed Powell

2004 – Linda McMorrow

2005 – R.D. de Carle, Pete Dalton

2006 – Beverly Garvin

2007 – Sandy Holdren, Sherry Davidson

2008 – Eileen McVeigh

2009 – N/A

2010 – N/A

2011 – N/A

2012 – Carol Hill

2013 – Jeanne Denton-Scheck

2014 – N/A

2015 – N/A

2016 – N/A

2017 – Dane Leslie, Andre’ Boutte’, Audrey Lackie, Joyce Roberts

2018 – Sally Suslak

2019 – Janna Thomas

2020 – Terrell Newberry

 

Presidential Service Award

1996 – Lynn Klimp, Jamie Brooks

 

Educator of the Year/Guiding Light Award

2002 – Robert Morrell

2003 – Jeffrey Marks

2004 – BB&T

2005 – Patricia Sherman

2006 – Andrew Wooten

2007 – Bob Morrell (posthumously)

2008 – Ulrich Leinhase

2009 – Ulrich Leinhase

2010 – Patricia Sherman

2011 – N/A

2012 – Beverly Garvin

2013 – Patricia Sherman

2014 – Gonzalo Mejia

2015 – N/A

2016 – N/A

2017 – Patricia Sherman

2018 – Lorri Reynolds

2019 – Kim Knapp

2020 – N/A

 

Newcomer of the Year Award

2002 – Mike Temple

2003 – N/A

2004 – William Vasana

2005 – Paul Gruenther

2006 – Carol Zingone

2007 – Catheryne “Cappy” MacPherson

2008 – N/A

2009 – N/A

2010 – N/A

2011 – N/A

2012 – Andrew Bell

2013 – Diana Galavis

2014 – Julie Bentley

2015 – N/A

2016 – N/A

2017 – Joshua Rosenberg

2018 – N/A

2019 – Christian Oliva

2020 – Cherrae (Rae) Laws

 

Professional Development Award

2002 – Paul Lippens

2003 – Linda McInnis

2004 – N/A

2005 – N/A

2006 – N/A

2007 – Mary Slaughter

2008 – Carol Zingone

2009 – Cammie Thomas

2010 – N/A

2011 – N/A

2012 – Mark Good

2013 – Missi Howell

2014 – Rory Dubin

2015 – Gonzalo Mejia

2016 – Stephanie Saylor

2017 – Wanda McReynolds

2018 – Paul Ellsworth